Pracownia BBGK

Ratuszowa

Ratuszowa

Projekt konkursowy zespołu zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Ratuszowej był dla nas okazją do wprowadzenia w życie naszej filozofii projektowej. Uważamy, że jako architekci mamy szansę przyczynić się do budowania bardziej zrównoważonych miast. Dla nas, zrównoważenie rozwoju ma nie tylko wymiar środowiskowy, ale przede wszystkim, społeczny.

Lokalizacja projektu, czyli Osiedle Praga II, budowane w połowie lat 50., było i jest oprawą codziennego życia mieszkańców, równie wartościową, co muzea, wielkie instytucje kultury czy pałace. Osiedle Praga II, pomimo dyskusyjności i totalności niektórych rozwiązań projektowych, udowadnia do dziś, że architektura mieszkaniowa, ma nie tylko ogromną wartość społeczną, ale także kulturową, która może stanowić o charakterze miasta.

Uważamy, że ekonomika rozwiązań, może iść w parze z estetyką, z charakterem i odważnym wyrazem architektonicznym. Respektując monumentalny wyraz socrealistycznej mieszkaniówki, projektowana zabudowa interpretuje trójpodział elewacji, wielki porządek, wysokość parterów i używa ich jako narzędzi do zbudowania odważnej, współczesnej, ale też ponadczasowej architektury, która oprócz swojej funkcji, staje się wartością kulturową, tworząc społeczne centrum lokalne będące zwornikiem pomiędzy Placem Hallera i Miejskim Ogrodem Zoologicznym.

Projekt konkursowy architektoniczno- urbanistyczny na opracowanie koncepcji zabudowy wielorodzinnej mieszkaniowej | lokalizacja: ul. Ratuszowa, Warszawa | rok: 2020 | powierzchnia użytkowa: 27 447,24 m2

wyróżnienie honorowe pierwszego stopnia

Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki | współpraca autorska:

Mariusz Wronowski, Agnieszka Hałas, Krzysztof Górski, Filip Strzelecki, Martyna Dryś, Zofia Piotrowska, Weronika Urban

Ratuszowa
Ratuszowa
Ratuszowa
Ratuszowa
Ratuszowa
Ratuszowa
Ratuszowa
Ratuszowa
Ratuszowa